
Utesnenie zubných trhlín je jednoduchý a úplne bezbolestný zákrok, ktorý pomáha chrániť primárne a molárové zuby dieťaťa pred zubným kazom. Zahŕňa nanesenie špeciálnej pasty na stoličky a premoláre, ktorá vyplní prirodzené brázdy a zabráni hromadeniu zubného povlaku v nich.
Trhliny sú priehlbiny na povrchu žuvacích zubov. Majú kľukatý tvar a ťažko sa čistia. V dôsledku toho sa v nich hromadia zvyšky potravy a vznikajú baktérie, čo nakoniec vedie k vzniku zubného kazu.
Okrem toho má sklovina mliečnych zubov a nových stoličiek nízky stupeň mineralizácie, čo ich robí náchylnými na infekcie. Nanešťastie, vo veku 10 rokov sa už u mnohých detí vytvorí fisúrny kaz.
Riziko môžete znížiť utesnením. Vyžaduje si len jednu návštevu lekára, ale chráni zuby pred zubným kazom a vyživuje ich fluoridom po dobu 1-3 rokov.
Indikácie na utesnenie zubných trhlín detí
Detskí zubní lekári odporúčajú, aby ste svoje dieťa chodili na prehliadky každých šesť mesiacov, a to od veku 2 až 3 rokov. Pomôže to naučiť vaše dieťa správne si čistiť zuby, ako aj včas vykonať všetky preventívne zákroky a v prípade potreby aj ošetrenie.
Utesnenie trhlín sa predpisuje v rôznom veku. Indikácie na tento zákrok sú:
- fyziologické vlastnosti puklín – hlboké a kľukaté;
- neúplná mineralizácia stálych molárov a premolárov (v priemere 2 – 3 roky po prerezaní zuba);
- vznik kazovej škvrny na povrchu žuvacích zubov;
- kaz na bočnej ploche zubov (po ošetrení a zaplombovaní sa vykoná pečatenie);
- genetická náchylnosť na vznik zubného kazu.
- Mliečne stoličky a premoláre sú vo veku 6 – 7 rokov nahradené stálymi zubami. V tomto čase sa zvyčajne vykonáva pečatenie fisúr.
Aby sa predišlo skorému vzniku zubného kazu, dieťa by malo chodiť k zubárovi. Zubný lekár posúdi tvar, hĺbku trhlín a stav skloviny a následne určí, či je potrebné ich zapečatiť.
Metódy utesnenie trhlín: 2 možnosti
Neinvazívne utesnenie zubných trhlín:
Ide o najrýchlejší a najjednoduchší spôsob „utesnenia“ zubov, ktorý je navyše cenovo dostupný. Rýhy sa vyplnia tmelom a nie je potrebná žiadna príprava zubov. Zákrok je bezbolestný, takže sa nepoužíva anestézia. Metóda je však vhodná len na otvorené praskliny.
Invazívne utesnenie zubných trhlín:
Dospelí pacienti majú často hlboké alebo uzavreté trhliny: kužeľovité a slzovité. V takýchto prípadoch sa používa invazívne pečatenie zubov. Prehlbiny sa najprv opatrne otvoria a potom sa vyplnia silanom. V prípade potreby sa zákrok vykonáva v lokálnej anestézii.
Objednajte si termín u zubára
Kontaktujte nás
telefonicky +38 (093) 3014-000
alebo zanechajte svoje číslo, aby sme vás mohli kontaktovať o 10 minút (počas pracovnej doby)