
Hyperestézia je zvýšená citlivosť skloviny, ktorá sa prejavuje bolestivou reakciou na chemické, teplotné alebo mechanické podnety. Zjednodušene povedané, ak si vyčistíte zuby tvrdou zubnou kefkou alebo zahryznete do kyslého jablka, pocítite ostrú bolesť.
Zuby môžu navonok vyzerať zdravo, ale sklovina reaguje bolestivo na rôzne podnety. Hlavnou príčinou je nerovnováha v rovnováhe pH a zmeny v zložení skloviny, ktoré spôsobujú, že tvrdé tkanivá zuba sú veľmi citlivé.
Optimálna metóda liečby dentálnej hyperestézie sa zameriava na reguláciu hydrodynamického mechanizmu, konkrétne na zníženie reakcie dentálnej tekutiny na vonkajšie podnety a uzavretie dentinálnych tubulov. V dôsledku toho sa zubná sklovina stáva pevnejšou a znižuje sa vplyv dráždivých látok.
Na uzavretie dentínových kanálikov sa spravidla používajú laky, gély a špeciálne tmely. Na podporu a zlepšenie profesionálnej liečby sa predpisuje pomocná domáca starostlivosť o chrup vrátane špeciálnych zubných pást, ktoré zmenšujú objem dentínových mikropórov tým, že zvyšujú mineralizáciu tvrdých tkanív zuba.
Dentálna hyperestézia: klasifikácia a príčiny
Pri klasifikácii stavov spojených so zubnou hyperestéziou sa používajú dve kritériá:
- rozsah šírenia choroby;
- pôvod bolestivých pocitov.
V závislosti od rozsahu poškodenia tkaniva existujú dva typy hyperestézie:
- obmedzený – je lokalizovaný v rámci jedného alebo viacerých zubov v rade, najčastejšie postihuje zuby, ktoré boli opracované pre korunku (fazetu), ktoré majú klinovitý defekt;
- generalizovaný – rozširuje sa na takmer všetky alebo celý rad zubov, vyvíja sa na pozadí parodontitídy (keď ďasno zostupuje a obnažuje krčky zubov), s eróziou skloviny, vysokou abráziou zubov.
Zvýšená reakcia zubov môže byť spôsobená týmito príčinami:
- Mechanické poškodenie zubnej skloviny. Môže k nemu dôjsť, keď pri čistení zubov vyvíjate silný tlak na kefku alebo keď používate pastu obsahujúcu veľké abrazívne častice.
- Rozvoj zubných patológií (zubný kaz, erózia skloviny), ktoré sa vyznačujú poškodením štruktúry skloviny.
- Vystavenie zubov pôsobeniu kyselín, ktoré môžu byť prítomné v ovocí a sýtených nápojoch.
- Maloklúzia, paradentóza, parodontitída, zápalové zmeny tkanív ústnej dutiny a iné zubné ochorenia.
- Ionizujúce žiarenie po absolvovaní rádioterapie alebo po práci v nebezpečných odvetviach.
Liečba hyperestézie skloviny v zubnom lekárstve zahŕňa tieto fázy:
- Remineralizácia zubov: obnova a posilnenie skloviny komplexom minerálov, vápnika a fluoridových solí; kompletný remineralizačný kurz pozostáva z 10-15 sedení;
- sanácia a plombovanie: ak je citlivosť spôsobená poškodením zubu zubným kazom;
- použitie desenzibilizačných pást a gélov: alkalický prostriedok sa dostane do dentinálnych kanálikov, odstráni vlhkosť a odstráni precitlivenosť zubov;
- elektroforéza: používa sa v prípade závažnej hyperestézie.
Objednajte si termín u zubára
Kontaktujte nás
telefonicky +38 (093) 3014-000
alebo zanechajte svoje číslo, aby sme vás mohli kontaktovať o 10 minút (počas pracovnej doby)